Южният подковонос е насекомояден прилеп, който се среща в България. Популацията му в страната е около 40 000 индивида. Негов отличителен белег е формата на подкова около носа и горния издатък над очите. Гърбът на южния подковонос прилеп е сиво-кафяв, а коремът му е белезникавожълт. Крилата му са в светло сиви цветове. Младите прилепи от този вид са изцяло сиви. Обитава местности с пещери, и гори, близо до източници на вода.
Южният подковонос прилеп живее на колонии, но на много места е рядък и колонии липсват. Включен е в червен списък на застрашените видове, като уязвим вид. Често съжителства с други подковоноси прилепи. Зимният сезон прекарва висейки в пещерите в зимен сън. Ако бъде събуден по това време, губи енергия в хаотично летене и е възможно след това да умре. Това често се случва при посещения от хора в пещерите, които безпокоят прилепите през зимата.
Обикновено излиза от пещерите само след залез слънце, когато навън е тъмно. Ловува в горите и покрай тях главно я молци и други нощни насекоми. При размножаване в убежищата може да се съберат от 50 до 100 женски. Малките прилепчета излитат към средата на юли. След това женската забременява отново.